Je to jedna z nejpopulárnějších a nejrozšířenějších masážních technik na světě. Její kořeny sahají až k Per Henrik Lingovi, švédskému fyzioterapeutovi z 19. století, který vyvinul systém manipulace s tělem, péče o svaly a mechanické uvolňování kloubů.
Je často preferována pro svou schopnost uvolnit svalové napětí, zlepšit cirkulaci krve a podpořit celkovou pohodu v těle. Ve článku se na tuto základní techniku podíváme blíže.
Pokud je pro vás tento název nový, tak u nás ji známe jako klasickou masáž, nebo jako sportovní masáž.
A co se týče české legislativy, může masáže jako svoji živnost provádět každý, kdo absolvuje Rekvalifikační kurz masér pro sportovní a rekondiční masáže mimo oblast zdravotnictví, v rozsahu 150 hodin. Na základě něj získá živnostenské oprávnění a tedy povolení si tímto způsobem legálně vydělávat. Tedy si osvojil tuto techniku a pod dohledem zkušených lektorů obhájil svoje získané znalosti.
Během tohoto času na kurzu získáte základní přehled o lidském těle, o svalech a jejich umístění a o vhodném působení na tělo svými doteky. Naučíte se hmaty a jejich konkrétní použití. Jak zvládat stres, nebo třeba co dělat při pokusu o syndrom vyhoření. Pak jste vpuštěni do světa a je na každém účastníku, zda se z něj stane masér, nebo pouhý absolvent kurzu.
Mnohdy je to o štěstí, o vlastní motivaci, náhodě, nebo o podpoře okolí. Sama jsem začínala minimálně 3x. Měla jsem stavy, kdy chci pomáhat lidem a kdy ke mně chodily pocity stylu: „tohle nikomu nepomáhá, kašli na to“.
Hledala jsem tedy kurzy, lektory, zkušenosti, ochotné známé- co si rádi lehnou a nechají se ode mě namasírovat. Trvalo to nějaký čas a pak v průběhu mateřské se to prolomilo. Neměla jsem tak silnou potřebu do toho jít naplno. Nechala jsem tomu volný průběh a to bylo přesně ono. Do té doby jsem tlačila tank do kopce, spěchala jsem na múzu, která by mi řekla tady dělej toto. Tato bolest souvisí s tímhle a tohle není dobré dělat… A ani múza, ani zkušený lektor nepřicházeli.
Přicházeli klienti, kdy jeden doporučoval druhého.
A právě proto, že si ještě živě pamatuji svoje začátky, jsem se rozhodla vést ostatní maséry. Motivovat je svými návody k tomu, že masáže nemusí být věda, abyste pomohli druhým s nepohodlím v jejich těle. Je to jen potřeba pochopit selským rozumem, osahat si a neustále zkoušet všude, kde vás nechají. Dávat si dohromady to, co slyšíte s tím, co si osaháte. A tak z prvotního nápadu vytvořit eBook Manuál maséra profíka vznikl i Minikurz masáže do praxe, kde vše ukazuji na těle a vedu své začínající kolegy za ruku. Provádím je zatuhlými místy a dávám jim osahat to, co na těle naleznu. Říkám co mají hledat a s čím to souvisí. Sami také mohou zažít, jak se zatuhliny povolují a tělo funguje spolehlivěji.
Stejně tak bylo složité zjišťování, jak a co mám ve své provozovně zařídit. Jak řešit legislativu s provozem a které úřady potřebuji navštívit, jak zabezpečit hygienickou stránku v péči o klienty, které kurzy si mám doplňovat a co bude u mých klientů žádané za služby. A řešení těchto otázek je opět obsaženo v ebooku Moje první masérna.
A stále se setkávám s tím, že ikdyž svoje služby zdražuji, klientela neubývá. Naopak. Díky sociálním sítím a článcích na cizích webech, kde se snažím učit i širší veřejnost o možnostech, jak si sami poradit, za mnou hledají cestu i klienti z různých koutů republiky. Není výjimkou, že za mnou jedou i dvě hodiny cesty, nebo já spojuji svoje rodinné výlety s „opravou“ lidí.
Setkala jsem se s takovým názorem, že proč to, co vím, učím i svoji konkurenci. Vždyť se připravuji o klienty… Nevšimla jsem si. Bolavých lidí je stále dost a věřím, že ocení, když se dočkají pomoci od mých kolegů i ti, kteří to ke mně mají daleko. Často začínající kolegové řeší to, jak získat klienty. K tomuto tématu jsem se věnovala ve článku Rady masérům do začátku a ve článku Jak získat klienty na masáž.
Výhody masáže jsou četné. Primárně pomáhá uvolnit napětí a zmírnit bolest ve svalech a tedy ovlivnit i rozsahy v kloubech. A to je ideální pro jedince trpící stresem, nebo lehkým svalovým napětím. Díky postupům, jako jsou dlouhé, klouzavé tahy, hnětení a tření, může masáž podpořit lepší krevní oběh a zlepšit tak flexibilitu a pohyblivost celého těla. Navíc, díky zpomalení a zjemnění tahů, navodíme relaxační charakter, ten pomůže zlepšit kvalitu spánku a snižuje příznaky úzkosti a deprese. Ve článku Jak mým klientům pomáhá celotělová masáž popisuji účinky z praxe, se kterými se mi klienti svěřili po mé pomoci.
Na druhou stranu, nevýhodou může být omezená účinnost u těch, kteří trpí chronickými bolestmi, nebo těžkým svalovým napětím, kde by mohla být vhodnější například hloubková masáž. V tomto případě je místo pro Bowenovu techniku. Mnohdy více služby vytvoří práce na úrovni vnitřních energií a v tomto případě je místo pro Kraniosakrální terapii.
Někteří lidé mohou také pociťovat mírnou bolest, nebo nepohodlí během, či po masáži. A to v případě, že nejsou zvyklí na manipulaci s měkkými tkáněmi, nebo jsou jejich svaly opravdu zatuhlé. Ale to není nic neobvyklého. Když něco dlouho „tuhlo“, nemůže to odejít mávnutím proutku a ještě bez ztráty kytičky. Každopádně, když na celý proces pohlédneme komplexně, došlo k úlevě a to je zásadní.
Technika je vhodná pro širokou škálu věkových skupin, od dětí, teenagerů, až po seniory. A když upravíme tlak, nebo konkrétní postupy individuálním potřebám klienta, je to ideální pro ty, kteří hledají relaxaci a uvolnění běžného svalového napětí. Před zahájením masáže je však důležité konzultovat zdravotní stav s masérem, aby se zajistilo, že je technika bezpečná, přínosná a nedojde ke zhoršení dané obtíže.
Technika není příliš náročná na pomůcky, důležité jsou zkušené ruce maséra. Ale neobejdeme se bez:
1. Masážního lehátka: Pohodlný a stabilní stůl s nastavitelnou výškou je zásadní pro zajištění správné ergonomie maséra a pohodlí klienta. Já mám oblíbený elektricky stavitelný, který je masivní, pevný a přizpůsobitelný. A je ideální pro starší klienty. Nastavím jim výšku přímo pro jejich pohodlné zvedání i sedání.
2. Masážního olej, nebo krému: Používá se k podpoře kluznosti po těle klienta, což umožňuje plynulé a efektivní pohyby. Ale není vždy žádoucí používat ho velké množství. Potřebujeme kontakt se svaly a ovlivňovat jejich tuhost, ne po nich jen klouzat.
3. Ručníku a prostěradla: Tyto pomůcky slouží k zakrytí částí těla a zajištění tepla a soukromí pro klienta během masáže. Základem je pohodlí a hygienická čistota.
4. Polštáře různých tvarů: Mohou být použity pro podporu různých částí těla, aby se klient cítil pohodlně a uvolněně. Například pod kotníky v leže na břiše, nebo stejným válečkem podkládám kolena při lehu na zádech. Často ho využívám i pro vysvětlení pohodlné polohy na otevření hrudníku, kdy jej vkládám klientům pod páteř. U žen s velkým poprsím, při lehu na břiše, můžeme využít dva smotané ručníky na vložení pod ramena.
5. Hudba a aromaterapie (volitelné): Jemná hudba, nebo příjemné vůně mohou být použity k vytvoření relaxační atmosféry, i když nejsou nezbytné. Vůně můžeme zařadit v podobě esenciálních olejů nejen do aromalampy, ale i k samotné masáži. Tam je ale zapotřebí se informovat o vhodnosti pro klienta. Konzultovat s ním výběr a něco si o olejích nastudovat. Specifika aromalolejů jsem vložila do ebooku Moje první masérna.
Tyto pomůcky pomáhají zajišťovat efektivní a příjemný zážitek z masáže pro obě strany.
Péče o svaly: pomáhá uvolnit svalové napětí tím, že stimuluje průtok krve a lymfatickou cirkulaci, což podporuje odplavování toxických látek a zajišťuje lepší okysličení tkání. Tento proces může zlepšit pružnost svalů a snížit riziko zranění. Masáž také pomáhá snižovat napětí v pojivové tkáni a zvyšuje rozsah pohybu kloubů. Důležité je, aby byl klient vždy uvolněný a ležel na lehátku co nejvíce pohodlně. Proto například masáž krční páteře provádím v leže na lůžku. O tom více ve článku.
Co se týče náročnosti pro maséry, je považována za relativně mírně až středně náročnou techniku. Ale základem je, jak už jsem výše zmínila, vědět kam a proč sahat. Efektivita tahů a hmatů je základem k tomu pomoci a nesedřít se. Proto vedu kolegy za ruku při minikurzu masáže do praxe, aby jejich energie nebyla plýtvána zbytečně a klient nebyl zbytečně sedřený, protože tělo není plastelína a dlouhodobé působení na sval není vždy žádoucí. Raději jdu tou cestou, že si tělo ohmatám. Zjistím, kde je potřeba více péče a kde je hmat na doplnění. Komplikovanější místa potřebují čas, proto na nich působím střídavě s jinými, aby došlo k žádanému prokrvení a úlevě.
Zaměřuji se na celé tělo, aby nedošlo k situaci, že klienta po masáži bolí například hlava, protože je to jediné, vynechané místo. I kdybych na ní měla strávit jen dvě minuty, kdy projíždím vlasovou část, tak to udělám. Stejně tak chodidla. U lechtivých klientů jen přiložím dlaně na chodidla a tlakem zde působím. Ale rozhodně místo nevynechám.
Ideální délka masáže závisí na preferencích klienta a na tom, zda se masíruje celé tělo, nebo pouze konkrétní části. Obvykle se masáže plánují na:
1. 30 minut: Vhodné pro zaměření na konkrétní oblasti, například krk, ramena nebo záda. Tato doba je ideální pro rychlé uvolnění napětí. Tato varianta se často dělá, ale není to můj favorit.
2. 60 minut: Standardní délka pro celotělovou masáž, která umožňuje masérovi pokrýt všechny hlavní svalové skupiny s dostatečným časem na jejich uvolnění.
3. 90 minut: Umožňuje důkladnější práci na celém těle a více času na problémové oblasti. Tato délka je ideální pro klienty, kteří hledají hlubší relaxaci a úlevu od napětí. Takže to probíhá tak, že zprvu se věnujete uvolnění svalových skupin a pak s jemnějším tlakem navozujte relaxaci.
Výběr délky masáže by měl být přizpůsoben individuálním potřebám, ale já preferuji 60(90)minut a péči o celé tělo. Nerada klienty odbývám a nechávám něco na později, protože v těchto „zapomenutých“ místech se pak mohou objevit bolesti, až tlak.
Po masáži je důležité dodržovat doporučení, aby se maximalizovaly přínosy a podpořila regenerace, proto:
1. Přísun čisté vody: Masáž může stimulovat lymfatický systém a pomáhat při detoxikaci těla. Pití vody pomáhá vyplavit toxiny a udržet hydrataci.
2. Odpočinek: Dejte si čas na odpočinek a relaxaci, aby tělo mohlo plně využít účinků masáže. Tělo si vždy řekne, zda chce odpočinek, nebo třeba procházku. Proto říkám klientům, ať své tělo poslouchají a nelámou nic přes koleno.
3. Vyhnutí se intenzivní fyzické aktivitě: Po masáži je vhodné vyhnout se náročnému cvičení nebo fyzické aktivitě, alespoň na několik hodin, aby se tělo mohlo zotavit.
5. Teplá koupel, nebo sprcha: Teplá voda pomůže uvolnit svaly a podpořit cirkulaci krve, což může zvýšit relaxaci po masáži. A spolu s tekutinami pak odchází z těla odpadní látky rychleji.
6. Zdravá a odlehčená strava: Po péči maséra je dobré konzumovat lehká a výživná jídla, která podpoří regeneraci těla a nezatíží trávicí trakt, který by pak zpomalil veškeré procesy.
Na první pohled se může zdát, že masáže jsou věda. Tak trochu to je pravda a nemůže je dělat každý. Ale kdo k nim má blíže, tak se mu vše snáze v hlavě a rukách spojuje. Každý z nás také nemůže být automobilový závodník, učitel, nebo vědec. Něco nám jde lépe a tomu je dobré se věnovat. A když máte kde brát informace, je to o to snazší.
Hledáte více? Podívejte se na
další e-booky, které jsem napsala
eBook, který může změnit vaši masérskou praxi.
eBook, který Vám ukáže možnosti pro celou rodinu.
eBook, vám řekne jak si vybudovat první masérnu