Začínající maséři se často setkávají s různými otázkami a výzvami, které mohou být užitečným zdrojem inspirace pro ostatní. Zde je několik témat a otázek, které mohou zaujmout třeba i vás. Vezmeme to postupně. Témata, které řešil asi každý z nás.
Jak získat první klienty?
Získání prvních klientů na masáž může být výzvou, ale existuje několik efektivních strategií, které mohou pomoci v začátcích. Já jako první možnost využila:
Hlas lidu
protože jsem potřebovala lokálně oznámit svoji činnost, oslovila jsem kadeřnici, pedikérku a kosmetičku ve svém okolí. namasírovala jsem je, pomohla jim od bolestí a domluvila se s nimi na možné spolupráci. Ony znaly moje schopnosti a ty pak mohly předávat svým klientům a směřovat jejich kroky ke mně. Teprve až po letech jsem využila:
Jaké vybavení je nezbytné pro začátek?
Pro začínající maséry je důležité mít správné vybavení, které umožní poskytovat kvalitní služby a zároveň zajistí pohodlí jak pro klienty, tak i pro samotné maséry. Zde je seznam základního vybavení, které byste měli zvážit mít:
S tímto základním vybavením budete dobře připraveni na poskytování profesionálních masážních služeb, které zajistí pohodlí a spokojenost vašim klientům.
Mnozí klienti pak také řeší:
Jak se správně starat o své ruce a tělo?
Základem je zvolit si takovou masážní techniku, která vyhovuje konstrukci maséra. To znamená, že drobná, křehká žena, nemůže dlouho vydržet klasickou masáž, nebo třeba Dornovu metodu na statných mužích. To zkrátka není možné, ani při sebelepší kondici. Proto si pečlivě zvažte, kolik jakých technik je ve vašich silách a nepřepínejte se. Zařazujte do svých nabídek techniky méně náročné. Například Kraniosakrální terapie, Acess bars, masáž bylinnými měšci, lymfatické masáže, nebo reiki, mají také svoji oblibu. U těchto technik nepotřebujete velkou sílu a pro klienty jsou také velmi přínosné.
Vždy je ale nezbytné se umět postarat o své ruce, tedy umět uvolnit svaly ve dlaních a šlachy v loktu. A to využije masér pro sebe i pro klienty. Jednotlivé kroky k postupu a uvolňovací cviky jsou ve výukovém videu o horní polovině těla.
Nejčastější chyby začínajících masérů?
Seznam běžných chyb a jak na ně reagovat, aby se noví maséři mohli rychle zlepšovat má základ v tom, si jich povšimnout tím, že budete více vědomí při své přáci. Říkávám tomu zastavit film. V případě, že zastavíte svoje myšlenky nad probíhající činností a uvědomíte si, jak stojíte, jak máte ruce, jak jste ohnuti, jak je nakloněná hlava, jak rozkládáte váhu na chodidla atd. Tímto podíváním se na sebe a do sebe si více uvědomíte zatížení, zatnutí a naopak ochabnutí jednotlivých svalových skupin. Blíže jsem se k těmto chybám zaměřila ve článku 7 nejčatějších chyb, které maséři často dělají.
Komunikace:
může být pro mnohé začínající maséry také záludností. Při prvních, nesmělých návštěvách se držte slušného vychování. Klienta uctivě přivítat, při podání ruky zjistit jeho jméno, aby při oslovování nedošlo k záměně, zjistit co klienta přivádí a jak mu můžete pomoci. Nechat ho v diskrétním prostoru si odložit svršky a pak už jen pracovat. Ležícímu klientovi sdělíte, že vás má informovat, když by mu vaše tahy dělaly nějaké velké nepříjemnosti (bolesti), nebo kdyby si naopak všiml něčeho citlivého, o čem nevěděl. Zkrátka potřebujete navázat spolupráci, protože jen tak může klient dostat komplexní službu. Asi sebe zkušenější masér nemůže vědět vše. A klient má právo se při nepohodlí ozvat.
Klienta ke komunikaci nijak složitě nevybízíme a necháme na něm, zda si chce povídat, nebo svůj čas využije k relaxaci, což je nejvhodnější pro jeho tělo i mysl.
Přetížení svých možností
Postupem čase se může stát, že svoje služby budete nabízet více, než byste chtěli. Klientela se rozroste a čas pro vás samotné se může smrskávat. Toto je čas na zvyšování cen, kdy si už svými zkušenostmi jste jistí a vyšší cena klienty neodradí. Samozřejmě volte zdražení v mezích.
Vzniklé přetížení souvisí s vnitřním nastavením a asertivním jednání, kdy unavený masér nemůže poskytovat kvalitní služby. Pak už je to jen kousek k samotnému znechucení, zvané vyhoření. K tomuto tématu je článek s názvem: Syndrom vyhoření – 10 způsobů, jak ho zastavit dříve, než zhasne poslední plamínek vaší energie.
Profesní rozvoj
Neustálá práce na sobě, zdokonalování se ve svých technikách, konzultace s kolegy, zpětná vazba od klientů a zjišťování si informací z různých zdrojů je cesta, na kterou by neměl masér zapomínat. Přesně k tomuto vytvářím svá výuková videa a eBook Manuál maséra profíka, abychom propojili svoje zkušenosti a abyste mohli na lidské tělo nahlížet zase jinýma očima.
Pohledů a rad pro začátek je opravdu mnoho a každý z nás může řešit nějaké svoje specifika. Důležité je, se nevzdávat a hledat na masérském poslání to své, co nás baví a naplňuje. Ostatní přijde časem v podobě nějakého člověka, inspirace, informace.
Hledáte více? Podívejte se na
další e-booky, které jsem napsala
eBook, který může změnit vaši masérskou praxi.
eBook, který Vám ukáže možnosti pro celou rodinu.
eBook, vám řekne jak si vybudovat první masérnu