Dennodenně čelíme různých návyků, které si postupně osvojujeme. Bohužel, mnoho z nich je založeno na nesprávných stereotypech chybných představách o tom, co je pro naše tělo vhodné a co ne. Tyto chybné návyky pak mohou negativně a dlouhodobě ovlivňovat naše svaly, způsobovat bolesti a vést k vážnějším zdravotním problémům.
Podíváme na některé zcela běžné, avšak nesprávné návyky a jak se s nimi můžeme vypořádat už při prvních příznacích bolesti.
Řada „chyb“ vzniká při sezení
Velká část lidí tráví většinu dne vsedě – ať už v práci, doma nebo při cestování. Sedavý životní styl se stal určitým společenským standardem. Bohužel naše tělo na něj není stavěné a toto dlouhé sezení může vést k oslabení svalů, bolestem zad, krku a dalším zdravotním neduhům. Proto je téměř důležité se hlavou povytahovat vzhůru, jako zvědavá sousedka za plotem. Zde je malý návod:
Jak k tělu přistupovat:
Zde je návod na uvolnění hrudníku:
Kdy nejčastěji se tyto chyby projevují:
Chybné stereotypy mohou ovlivňovat naše každodenní činnosti a návyky. Cítíme se v dané pozici pohodlně, ale po určité době se ozve omezení, bolest a zkrácení svalů je už razantní. Tyto nesprávné představy mohou vést k fyzickým i psychickým problémům, pokud nejsou včas identifikovány a korigovány. Zde je několik činností, při kterých k chybným stereotypům nejčastěji dochází:
1. Sedavé zaměstnání
Lidé při častém sezení často čelí tomu, že dochází k oslabení svalů dolních končetin, vzpřimovačů páteře atd. Špatnému držení těla a časté bolestem zad, krku a pak hlavy. Mnohdy se to promítá i do loktů. Některá zaměstnání, jako třeba švadleny nemohou sedět jinak, než je pro ně typické. Tedy s úklonem hlavy k jedné straně. Proto je téměř nutností si ve svém volném čase vybírat aktivity, kterými kompenzujeme právě ty „chyby“, ke kterým běžně v práci dochází. Pravidelným zařazováním těchto postupů z videa, si pomůžete ke vzpřímené postavě. https://www.youtube.com/shorts/aHOB17fFGFw
2. Sportovní aktivity
Ve sportu se často setkáváme s názorem, že „bez bolesti nejsou výsledky“. Tento názor může vést k přetížení svalů, zraněním a dlouhodobým zdravotním problémům. Správná technika a postupné zvyšování zátěže jsou to důležité pro prevenci těchto problémů.
3. Domácí práce
Mnoho z nás má ten názor, že dennodenní domácí práce nejsou fyzicky náročné a nevyžadují žádnou zvláštní pozornost. Ve skutečnosti špatné držení těla při úklidu, vaření nebo zahradničení může vést k napětí a bolesti svalů. Zejména používání stále stejné- dominantní nohy, při předkročení odesílá stranově nevyvážené zatížení vzpřimovačů na bedra a hrudní část.
4. Řízení automobilu
Všimněte si, jak sedíte při řízení vy a jaké jsou další varianty při jízdě autem. Ideálně mají naše dlaně držet volant, který připomíná čas na hodinách za deset minut dvě hodiny. V případě, že volant držíte jednou rukou, je druhé rameno v jiné výšce. Ruka držící volant je přetížená a už od beder se nakláníme na jednu stranu. A když pak bereme v potaz časté napětí pravé nohy, vzniká na celé postavě při dlouhodobém používání velký nešvar.
5. Obsluha elektronických zařízení
Používání mobilních telefonů, tabletů a počítačů často vede k „želvímu postoji“ a dalším formám napětí v oblasti krční páteře a ramen. To se po delším čase odráží do svalů mezi lopatkami, volností hrudníku a končí bolestí hlavy.
6. Nošení těžkých břemen
Mnozí lidé podceňují správnou techniku při zvedání a nošení těžkých břemen, což může vést k přetížení svalů a zraněním zad. Často totiž nosíme předměty jen v jedné (dominantní) ruce, která je často přetížená i z jiných činností a tělo tím ještě více jednostranně zatěžujeme. Proto je vhodnější nosit břemena ve druhé ruce, než je pro vás standart a trénovat nejen svaly, ale i mysl v tom, že se dá něco dělat i jinak.
Dámská kabelka nemusí vždy patřit mezi těžká břemena a už tak si při pohledu v zrcadle, nebo si na fotce můžeme všimnout, že s kabelkou mírně nakláníme svoji postavu na stranu bez břemena. Je to tím, že naše tělo má tendence zvedat tu stranu, která nese. Zvedáme rameno, svaly jsou zatnuté a odnáší to svaly trapézové (mezi ramenem a úponem na lebce) a také svaly oblé – malý a velký sval oblý (ty se nacházejí v podpaží – od kosti lopatky na pažní kost). Při častém přetížení těchto svalů, kdy například já chovala děti, vznikalo nepříjemné noční mravenčení prstů. Konkrétně mravenčení v prstech má několik podob a příčin. Více jsem se na to zaměřila ve článku na blogu.
Nevhodné zvyky mohou ovlivňovat různá hlediska našeho života, od pracovních návyků přes sportovní aktivity a každodenní činnosti. Potřebujeme si uvědomit jejich možný negativní dopad na zdraví. Pravidelná prevence v protahování, správná technika při častých aktivitách a uvědomělost jednotlivých svalů v zatížení, jsou zásadní pro minimalizaci rizik spojených s nevhodnými návyky. Dbejte na své tělo a nenechte se ovlivnit nesprávnými představami, které mohou vést k dlouhodobým problémům. O konkrétních místech a svalech k tomuto tématu jsem se zaměřila ve výukovém videu Chybné stereotypy.
Nezapomínejte, že prevence je vždy lepší než léčba. Buďte aktivní, ale zároveň opatrní a věnujte svému tělu potřebnou péči. Tělo se vám odmění spokojeností.
Hledáte více? Podívejte se na
další e-booky, které jsem napsala
eBook, který může změnit vaši masérskou praxi.
eBook, který Vám ukáže možnosti pro celou rodinu.
eBook, vám řekne jak si vybudovat první masérnu