Tato technika nabízí řadu výhod pro tělo i mysl. Můžeme při ní praktikovat tradiční i speciální masážní techniky s použitím horkých lávových kamenů, které jsou umístěny na klíčových bodech na těle, nebo jsou používány přímo k masáži po ploše zad, paží i dolních končetin. Masér je při této technice drží ve svých dlaních a s jejich pomocí projíždí konkrétní svalové skupiny. Prohřívá je a také jemným tlakem změkčuje.
Jako zásadní věc, při provádění masáže je více než důležité dbát na to, abychom s nimi „nepřeskakovali“ přes kosti. Někteří štíhlí klienti mají například více výrazné lopatky a ty pak mohou při přejíždění kameny jaksi překážet. Stejně tak by to mohlo být se žebry. Proto na toto u svého štíhlého klienta opravdu myslete a vyvarujte se tlaku v těchto místech.
K tomu, abychom mohli tuto techniku praktikovat, potřebujeme speciální nerosty, vyrobené pro tento účel. Obvykle se používají hladké, z bazaltu. Bazalt je speciálně zahlazený vulkanický kámen černé barvy, který dobře udržuje teplo a je ideální pro tento typ masáže. K technice je možno využívat přibližně 8 velikostí, od velkých 10 cm až po maličké o velikosti mince. Díky své jedinečné velikosti má každý své využití a také jinak dlouho teplo drží. Ty velké jsou vhodné na bedra a hýždě, střední do dlaní a na vzpřimovače a páteř. Ty o velikosti mince jsou příjemné na obličej a na prohřátí dutin v zimních měsících.
Protože právě rýma a ucpání obličejových dutin je poměrně častou záležitostí, která klienty trápí.
Příjemnou službu s nimi vytvoříte i na dekoltu. Nerosty jsou obvykle předehřívány ve vodní lázni na teplotu mezi 50- 60 a stupni Celsia. K provedení masáže hot stones potřebujete ještě několik věcí:
Hrnec na jejich ohřev vypadá tak, že máme jednu nádobu většinou s vnitřní teflonovou úpravou a smaltem z venku. V ní se ve vodní lázni vše ohřívá a tuto nádobu pak vkládáme do samotného hrnce, který má také pro přenos teploty malé množství vody. Hrnec má ve svém těle zabudovanou topnou spirálu a termostat, který hlídá správné prohřátí vody a tedy i předmětů v něm.
Hlavní výhody techniky:
Opatrnost je nutná i na straně maséra,
protože Hot stones mohou být někdy opravdu horké a proto je zapotřebí dodržovat správné postupy. Tedy mít je správně ohřáté. Neboť pokud je masér nedodržuje, může klienta popálit. Správná teplota a technika aplikace jsou klíčové k minimalizaci tohoto rizika. Proto i když nastavujeme teplotu na ohřívači, je dobré si ji ještě zkontrolovat externím teploměrem a kameny před samotným uložením na klienta vložit do svých dlaní.
Ráda je vkládám i do dlaní klientům, aby se obzvláště v zimě prohřáli a seznámili se s jejich příjemným účinkem. Dlaně a zejména ty ženské, prochladlé jsou velmi vnímavé a opravdu tento detail ocení.
Je důležité mít na paměti, že zatímco masáž nabízí mnoho výhod, nemusí být vhodná pro každého, nebo na každou část těla. Lidé s určitými zdravotními stavy, jako je vysoký krevní tlak, diabetes, srdeční onemocnění, těhotenství, nebo otevřené rány a kožní onemocnění, by měli s lékařem konzultovat svůj záměr a domluvit se o vhodnosti podstoupit tuto techniku.
Kdysi se mi jeden můj klient svěřil, že před pár lety zkoušel tuto techniku a že už ji víc nechce. Že mu „nesedlo“ přiložení kamenů v oblasti lopatek. Cítil, že ho doslova pálí kůže a na kostech ho to nepříjemně bolelo. Druhou šanci už technice nedal a i když jsem mu nabídla jen zkoušku, první zkušenost ho odradila natolik, že mu to stačilo. To proto, že dotyčný měl citlivou kůži, nebo na něj byly příliš horké a prohřátí přímo na kost se mu znelíbilo. Každý máme totiž jinak rozdílnou komfortní teplotu těla. Někdo se rád otužuje a jiný se vyhřívá v sauně, nebo na slunci. Vezměte si třeba ten rozdíl, jak má kdo rád teplou vodu ve vaně. A kolik minut je v ní ochoten zůstat.
Od toho se také bude odvíjet teplota našich kamenů, která někomu přijde málo a jinému to může být až nepříjemně moc. Proto je potřeba se ptát a spolupracovat. Často klienti sami o svém nepohodlí nepoví. Stydí se, nebo si nemyslí, že ozvat se, není až tak důležité. Ale já jim říkám, že na tom vůbec nic špatného není. Potřebuji, aby jim návštěva u mě byla příjemná a aby jim pomohla. V opačném případě to bude zbytečně ztracený čas.
Mnohý masér může vnímat jejich používání jako omezení, protože samotné přiložení na určité části těla ho omezuje v tom, co po dobu nahřívání může vykonávat.
Proto je více než vhodné znát další techniky, které právě k této technice můžeme přiřadit.
Ať už jde o akupresuru na meridiánech, reflexologii dlaní i chodidel, indickou masáž hlavy, kdy jemnými hmaty docílíme maximální úlevy na hlavě, šíji a ramenech, můžeme techniku doplnit o aromaterapii – která vhodným výběrem může jen umocnit celkovou relaxaci a pohodu klienta, reiki, nebo třeba doplnění o křišťály a drahé kameny.
Každou z těchto technik by měl masér znát a ovládat. Aby docílil žádaného efektu a klientovi neublížil.
Náklady a příprava: Příprava na masáž vyžaduje více času a zdrojů, včetně nákupu speciálního vybavení a ohřívačů. To může zvýšit náklady na tuto službu jak pro terapeuty, tak pro klienty.
Pro správné, bezpečné a efektivní provádění masáže je více než důležité absolvovat speciální kurz k této technice. Maséři bez odpovídajících informací totiž mohou nevědomky způsobit újmu svým klientům. Přestože masáž může nabídnout hlubokou relaxaci a úlevu od napětí, je důležité pečlivě zvážit všechny možné nevýhody a poradit se o svých zdravotních omezeních s proškoleným odborníkem před zahájením této terapie.
Každá technika má svoje specifika, příznivce i odpůrce. A i zde platí, že když jeden dělá totéž, není to totéž a odsuzovat něco jen proto, že máte špatnou zkušenost například pro neodbornou manipulaci neznamená, že jiný to neumí lépe.
Hledáte více? Podívejte se na
další e-booky, které jsem napsala
eBook, který může změnit vaši masérskou praxi.
eBook, který Vám ukáže možnosti pro celou rodinu.
eBook, vám řekne jak si vybudovat první masérnu