Mezi další masérské techniky můžeme zařadit i Shiatsu masáž. Tato tradiční japonská technika má své hluboké kořeny už v 6 století, kdy zmínka o ní je již v knihách Žlutého císaře. Je to odvětví Čínských masáží AnMa vzniklé spojením dvou slov An – tlačit a mou – údery.
Technika prošla řadou změn a její novodobá podoba je praktikována začátkem 20 století.
Základní kouzlo této techniky tkví v tom, že je zapotřebí znát přesné směry energetických dráh (meridiánů) jednotlivých orgánů. V těchto drahách proudí energie, v tradiční čínské medicíně známá jako „qi“ nebo „chi“. Těchto energetických drah je celkem 13. Jedná se o 12 párů a jedna středová – dráha početí, nebo také řídící. skládá se ze přední a zadní části.
Každá dráha má svůj časový úsek, při kterém je více aktivní. Toto souvisí s našimi vnitřními hodinami a pokud jsme v nějakou část dne více unavení, může to souviset právě s orgánem, který by měl v tento čas být ve své největší aktivitě. První hodinu se orgán čistí a následně tu druhou se posiluje a ladí to ideálního nastavení.
Časová posloupnost aktivity vnitřních orgánů je následující:
5.00 – 7.00 meridián tlustého střeva
7.00 – 9.00 meridián žaludku
9.00 – 11.00 meridián slinivky a sleziny
11.00 – 13.00 meridián srdce
13.00 – 15.00 meridián tenkého střeva
15.00 – 17.00 meridián močového měchýře
17.00 – 19.00 meridián ledvin
19.00 – 21.00 meridián obalu srdce
21.00 – 23.00 dráha tří zářičů (ohívačů)
23.00 – 3.00 meridián žlučníku
2.00 – 4.00 meridián jater
4.00 – 6.00 meridián plic
Každý orgán pracuje dvě hodiny. Tu první se čistí (pracuje JIN) a druhou se ladí do správného nastavení (posiluje, nebo se zklidňuje a má převahu JANG).
A když masér ví, s jakým tlakem prstů, palců, dlaní a někdy i loktů a kolen má kde působit, výsledek je naprosto slastný a dokáže proud energie rozpohybovat a směřovat efektivně po celé dráze orgánu a ovlivnit tím činnost jeho samotného. Důležitá je také posloupnost v návaznosti jednotlivých drah. O něco jednodušší variantou Shiatsu je Meridiánová masáž. Při této technice je pozornost soustředěna na dráhu více do šířky, tedy detailnější nahmatání zatuhlých míst není nutné a tím je ta meridiánová, řazena mezi více relaxační. Nevyužívá také tolik tlaku, ale více se soustředí na rozproudění energie pohybem.
Shiatsu slouží k harmonizaci tělesných funkcí jednotlivých orgánů a k urovnání energetického systému těla. Pro masírované je přínosná jak fyzicky – uvolněním jednotlivých svalových spazmů, tak psychicky – kdy na dané uvolnění reaguje i citová stránka jedince.
Za výhody na fyzické rovině můžeme vyzdvihnout:
Toto očištění je ale postupné a pomalé. Stejně jako samotné zanášení. A to je dobře, protože rychlá očista by byla pro tělo velmi zatěžující a jednotlivé orgány by nemusely příval všeho uvolněného stíhat. I tak se doporučuje zvážit zdravotní stav jedince a nepodstupovat masáž při vážnějších onemocnění vnitřních orgánů. To je ale na zvážení každého zlvášť a na zkušenostech terapeuta, který před samotným ošetřením provádí vždy pohovor o možných kontraindikacích.
Tím, že se uvolní fyzická stránka těla, pozná to i psychika. Není vzácné, že se s uvolněním blokád mohou uvolnit i emoce a jedinec propukne pláči, smíchu, nebo slabosti, či únavě. Vše je možné a hlavně logické. Proto je na místě profesionalita maséra, který masírovanému poskytne oporu a důvěru v to, že je to v pořádku a že se za jakékoliv projevy nemá stydět. Je to naopak výhodou, že došlo k uvolnění a klient jistě v brzké budoucnosti pozná, jak efektivní práce na jeho těle nakonec byla.
K nejčastějším změnám na duševní stránce u klientů dochází ve formě:
K provádění přesných hmatů potřebuje masér speciální podložku, nazývanou futon. Ta je rozložena na zemi, protože masér potřebuje na tělo přistupovat z různých stran a k technice využívá svou tělesnou váhu k aplikaci tlaku. Technika může být prováděna i na masérském lehátku, ale tradiční metoda na zemi je častější.
Oblečení klienta:
během ošetření má na sobě pohodlné, pružné oblečení, které mu umožňuje volně se pohybovat a dýchat. Ideální je oblečení z přírodních materiálů, jako je bavlna nebo len. Jedinci by neměli mít na sobě žádné těsné nebo omezující oděvy, protože by to mohlo bránit pohybu nebo plnému uvolnění během masáže.
Prostředí:
ošetření se obvykle koná v klidném a tichém prostředí, které podporuje relaxaci a meditaci. Místnost by měla být teplá a útulná, aby masírovaný mohl během sezení uvolněně odpočívat. Osobní preference, jako je světlo, teplota nebo hudba v pozadí, mohou být přizpůsobeny, aby vyhovovaly potřebám klienta a co nejvíce dopomohly k žádanému prospěchu.
Příprava před samotnou masáží:
Před jejím zahájením by měl masér provést krátký pohovor se zájemcem o masáž, aby zjistil jeho aktuální zdravotní stav, historii a specifické potřeby nebo obavy. To pomáhá masérovi přizpůsobit sezení pro co nejúčinnější a nejpříjemnější pocit pro klienta. Při vstupním pohovoru se také masér ujistí, že je technika pro něj ta vhodná a neublíží mu.
Sám masér by měl ke každému sezení přistupovat s čistou myslí a se soustředěním se na svého svěřence. Nejen fyzická, ale také duševní přítomnost v daném okamžiku je podmínkou. To proto, aby mohl efektivně reagovat na potřeby klienta.
Profesionalita techniky tkví také v tom, že masér je v dobré fyzické kondici, která mu umožní efektivně využívat své tělo během masáže a zvládne použít tlak svého těla v jednotlivých hmatech vždy tak, aby vnímal potřeby druhé osoby s citem a intuitivně a s respektem reagoval na momentální potřeby, diskrétnost, důvěru a jeho tělesné signály. Jedině tak provede úspěšnou úlevu.
Po samotném ošetření by měl mít klient čas pomalu se vrátit do normálního stavu bdění a měl by dostat příležitost pít čistou vodu, aby pomohl tělu detoxikovat. Masér může doporučit pravidelná sezení pro dlouhodobé výhody a zlepšení celkového zdraví a pohody.
Psychická příprava masírovaného i maséra na shiatsu ošetření je klíčová pro maximální užitek ze sezení. Zde jsou některé tipy, jak se obě strany mohou psychicky připravit:
1. Relaxace myšlenek – masírovaný by měl přijít na masáž s pokud možno vyčištěnou myslí, aby se mohl plně ponořit do relaxace. Před samotným ošetřením je dobré se vyhnout stresujícím aktivitám nebo zprávám. K tomuto navození uvolnění také slouží vzájemné popovídání si s terapeutem. Ten zjistí co potřebuje a klienta pomalu navede k uvolnění.
2. Očekávání – Masírovaný by měl mít realistická očekávání ohledně výsledků z procesu a být otevřený zkušenostem. Ty mohou být jemné a přitom velmi účinné, nebo naopak hluboké a intenzivní
3. Komunikace – Je důležité, aby každý masírovaný předem sdělil masérovi své preference, obavy nebo specifické bolestivé oblasti. Otevřená komunikace pomůže masérovi lépe porozumět potřebám jedince.
4. Dýchání – Soustředění se na hluboké a pomalé dýchání může pomoci klientovi uvolnit se a zvýšit přínos techniky. Obzvláště při různé nepohodě a bolesti je důležité s dechem tyto pocity vypouštět ven.
Shiatsu je tedy víc než jen masáž. Je to technika, která se snaží harmonizovat tělo i mysl přes jednotlivé meridiány, což z ní činí unikátní a hluboce obohacující zážitek. Ne vždy je to technika přímo ke spánku. Často některé body mohou bolet, ale to mnohé jedince neodrazuje a s vidinou výše zmíněných bonusů ji rádi využívají ku prospěchu svého těla.
Hledáte více? Podívejte se na
další e-booky, které jsem napsala
eBook, který může změnit vaši masérskou praxi.
eBook, který Vám ukáže možnosti pro celou rodinu.
eBook, vám řekne jak si vybudovat první masérnu