Dýchání je vrozený instinkt. Avšak vlivem života, kdy přicházejí starosti, povinnosti a strachy, zapomínáme často plynule a plně dýchat. Necháváme se ovládat podvědomím, které říká: „schouli se, nemluv, nedýchej hlasitě, zkrátka dělej že tu nejseš“. Nebudou na tebe tolik ty povinnosti sypat.
A tak se pod návalem starostí a úkolů deformujeme a okrádáme o podstatu života – být špatní ve svém těle.
Ve článku se podíváme na to, jak můžeme rozpoznat jednotlivé indicie přetížené psychiky na těle a jak co nejjednodušeji si s tím můžeme poradit.
Vzhled postavy
Na první pohled na druhém často poznáme, že není v pohodě. Má totiž svěšenou hlavu, spadlé koutky rtů, ramena zakulacená a hrb v hrudní části páteře.
A pokud tyto svaly záměrně necháváme mechanicky zkracovat, docílíme časem toho, že se jim už nechce vrátit se zpět do původního rozsahu. Proto samotná připomínka: narovnej se! Nemá dlouhého trvání i když by člověk rád, nejde to. Mysl se zaměstná jinak a jsme zpět ve svých kolejích. Mám vyzkoušeno na sobě i na klientech, že výborně funguje tato varianta:
Nejprve sval mechanicky uvolnit a pak cvičit
Nejlépe to platí u prsních svalů. Prsní sval se upíná na hrudní kosti a vede k rameni. Jeho zkrácení často hmatáme na samotném ramenním kloubu a omezuje nás při zapínání podprsenky, nebo cviku spojit ruce za záda. Zkrátka to není tak snadné a mnohdy to cvikem nezvládneme rozvolnit.
Proto je zapotřebí tento sval najít v jeho nejcitlivější části – což bývá ihned u úponu na rameni (u té kulaté části ramene, na přední straně těla). Tam, když sval příčně rozkmitáte, tělo zareaguje citlivostí a po odeznění bolesti dokážete svoji paži dát více do polohy, která byla dříve nepříjemná.
S jemným opakováním 1-5x týdně docílíte ve vážných případech velkého pokroku, který pak cvičením doladíte. Ve videu máte nástin, jak cvik provádět:
Také snadněji docílíte toho, že úleva a shrbení se, nepřijde tak brzy. Nicméně je stále zapotřebí si vytvořit vizuální kotvu pro vzpřímenou postavu. To znamená, že si záměrně vymyslíte aktivitu, předmět, člověka, situaci atd. kteří vám připomenou: „teď je čas se narovnat“ a narovnat se opravdu celý. Povytahovat hlavu z trupu a snažit se mít co nejdelší krk. Můžete pak vypadat jako „zvědavá sousedka“, nebo jako v davu na koncertě, kde nic nevidíte a snažíte se vidět co nejvíc.
S takto povolenými prsními svaly se více uvolní hrudní koš, mezilopatkové svaly se nepřetěžují a ovlivňujete také schránku na plíce, srdce a další orgány kolem dokola. Nemůžeme si totiž namlouvat to, že v nepružném hrudním koši, který se pravidelně nádechem nerozpíná zdravě fungují plíce, srdce a břišní bránice. To určitě takto nefunguje. Bránice navíc nádechem ovlivňuje střeva, svaly ve středu těla a dále pak pánevní dno. Tedy i plodnost, inkontinenci a sexuální život.
S tímto svěšením pak souvisí i pohodlí v krční páteři, dokonalá rotace hlavy a také možný výskyt bolesti hlavy. My zkrátka naše svaly zatěžujeme jinak, než byl jejich konstrukční účel a pak se divíme, že něco nefunguje ideálně. Takže v rámci volného nádechu a výdechu, uvolnění krčních svalů a páteře je vhodné trénovat co nejčastěji a nejdéle vzpřímenou postavu.
Vzpřímená postava
Nejprve to bude náročné na psychiku. Budete si připadat namyšleně, povýšeně a lidem více na očích. Ale to je převážně jen v hlavě. Pro příklad si představte situaci, kdy v cizím městě hledáte například poštu a potřebujete se zeptat kolemjdoucích. Koho si vyberete k položení vaší otázky? Potřebujete oslovit člověka, u kterého předpokládáte znalost vaší problematiky. Jedince, který vás neodbyde a bude se snažit vám pomoci. Takže to bude někdo s příjemným vzhledem, úsměvem, kde předpokládáte příjemné vystupování, určitě by měl vyzařovat ochotu a nadhled.
K tomuto je krátké video zde:
Bude osoba, která neustále kouká do země, je shrbená a chaoticky ovládá své pohyby ta pravá volba? V mých očích určitě ne. I kdyby to tak bylo a tato osoba by znalosti měla, zevnějšek mě od mého rozhodnutí spíše odradí, než naláká.
Toto je součást psychologie mezilidské komunikace, kdy tělem můžete říci velmi mnoho. A jsou na světě i tací, kteří tyto znalosti zneužívají ve svůj prospěch. Ale to už je na každém z nás, jak si to zhodnotíme a přebereme. V každém případě můžeme využít tělo ke snazšímu docílení našeho záměru. A je jedno, jestli je to bezbolestný pohyb, rande, pracovní příležitost, nebo jen dobrý pocit. Zdravě vypadající sebevědomí je vždy součást vzpřímené postavy.
Ten, kdo chce pro svoji duši vytvořit spokojenou schránku, která konkrétní uvolněností a ladností pomáhá ke spokojenému bytí, je zde správně. A postupné kroky, které různě prezentuji, k tomu vedou. V opačném případě tuto stránku zavřete a můžete jít například hrát hry na počítači.
Cviky bez dýchání nefungují
Velmi zásadní informací pro spokojený život jednotlivých buněk je přísun kyslíku. A ten do nich vniká díky nádechu. Proto je více než nutné, dát nádechu důležitost i při běžných aktivitách. Proto se například při cvicích zdůrazňuje nádech a výdech v určité fázi. Často se zaměříme na dokonale provedený cvik a uniká nám pointa v nádechu. Po docvičení pak funíme a doháníme nedostatečnost v plicích. Tato aktivita pak měla užitečnost 0,1%. A i kdyby byl sval provedený nedokonale, ale vy správně zhluboka dýchali, pomůžete si alespoň na prokysličení plic, krve, svalů a ty si pak poradí se zatuhnutí po svém.
Mechanické uvolnění svalů
V případě, že je na pohmat hrudník citlivý u hrudní kosti, jsou citlivá žebra bez předchozího zranění, nebo dokonce za sebou už zranění mají a pořád jsou citlivá, je nejjednodušší tento postup:
Lehnete si na záda a svým prstem „čtete“ jednotlivé mezižeberní prostory. Jakoby píďalkujete pokud možno celý prostor od hrudní kosti a k žebru. Každý úsek, který dokážete hmatem ošetřit se během chvíle uvolní a bolest odchází. V závislosti na citlivosti přizpůsobujete tlak a opakování. Čím více je místo bolavé, tím více jsme jemní a důslední v opakování. Mnohdy ale stačí dané mezižebří projev 2x a úleva se dostavuje.
My ale během života svoje tělo neustále zatěžujeme, takže tyto postupy se hodí opakovat i jindy. Načasování péče je vždy individuální a poměrně snadné, proto kdykoliv a kdekoliv si můžete sami pomoci.
Postupy provádějte na suchou kůží, nebo i přes tričko. Ženám doporučuji bez podprsenky. Najít žebra jde i u objemnějších jedinců, jen to někdy trvá déle, a tak začněte na hrudní kosti, kde to bývá hmatatelnější a postupujte dále do „neznáma“.
Cviky pro hrudník
Mějte na paměti, že i kdybyste jen leželi a trénovali hluboký nádech a výdech, tak cvičíte.
Lehněte si tedy na záda, svoje dlaně položte z boku na hrudník a sledujte je, jak se pod nádechem do plic zvedají. Pokud se ještě nezvedají, poťukejte si s nimi žebra, popleskejte je… ať si skrze dotyk více uvědomíte spojení, mezi hlavou a svalem. Probuďte v mozku receptory, které dlouho dřímaly, ať na povel dokáží rozpínat hrudník a zvětšovat tak kapacitu plic,
Druhá varianta pro trénování nádechu je v základu stejná, jen si dlaně položíte pod prsa a sledujete, jak se dlaně s nádechem zvedají a s výdechem padají. Můžete vnímat, jak vás nádechem více tlačí podprsenka, nebo těsnější oblečení.
Zadní strana hrudníku je asi nejtěžší, ale za trénink to také stojí. Lehnete si na břicho a na páteř pod lopatky si položíte nějaký předmět. Například knihu a budete vnímat její tíhu. S nádechem se snažíte o její zvednutí a s výdechem vnímáte úlevu.
Toto je velmi jemná práce, na kterou potřebujete ticho, klid a čas. Nepůjde vám to hned na poprvé, ale brzy budete sklízet plody své práce. Poté, co si receptory ve vašich mezižeberních svalech vzpomenou na aktivitu, kterou na ně záměrně vyvíjíte, tak si můžete povšimnout rozpínání hrudníku i při běžných činnostech, bez záměrných povelů. Zkrátka to svaly už umí, tak to provádí samovolně.
Pro vás to znamená snazší chůzi do schodů, nebo dobíhání autobusu a nestane se vám, že během dne budeme muset dodýchávat a bez předešlého důvodu se nadechovat z hluboka, kdy doháníte svůj kyslíkový dluh.
Pro uvolnění hrudníku je ještě tento cvik – necvik,
který je pro všechny věkové kategorie a přispívá celé horní polovině těla.
Díky mechanickému povolení mezižeberních svalů mám u jedné klientky se silnou skoliózou a diagnostikovanými léčivy na astma takové výsledky, které jí vymanily z těchto „léků“ na astma. Neboť její potíže s dýcháním nebyly vlivem astmatu, ale jen zatuhlého hrudního koše.
Zkuste to taky a podělte se, jak se vám dýchá a zda postupy zde pro vás byly přínosné.
Hledáte více? Podívejte se na
další e-booky, které jsem napsala
eBook, který může změnit vaši masérskou praxi.
eBook, který Vám ukáže možnosti pro celou rodinu.
eBook, vám řekne jak si vybudovat první masérnu