Co přinesla praxe v masérně – moje zkušenosti pro vás

K nám masérům přicházejí klienti s různými specifiky a s omezením v pohybu. Díky nim je naše práce pestrá, neustále obohacující a motivující. Mnohdy to je o zkoušení různých variant a hledání spojitostí ve svalech, kloubech a příhodách, které konkrétní klient má na svém kontě. A přesně toto je to důležité, díky čemu mě moje práce baví. Ve článku se s vámi podělím o několik zkušeností z masérny, které mě nesmírně potěšily a obohatily.

První z neočekávaných situací se stala na kurzu pro maséry, kdy se kolegyně omlouvala z omezené hybnosti a použitelnosti své ruky. Na první pohled měla na hřbetu ruky vystouplé místo. Bylo tvrdé, citlivé a při práci se bolest stupňovala. Kolegyně vyprávěla, že toto se jí přihodilo při masáži velkého klienta a že ruka bude pravděpodobně přetížená.  Ve chvíli, kdy při masáži tlačila, pocítila ve své ruce bolest a jakési přeskočení. Od té doby jí to při zatížení bolelo. Proto jsem uchopila její ruku a předpokládala, že ta hmatatelná a tvrdá boule bude zánártní kůstka, která se „nevešla“ do prostoru a povylezla ven.

Boule na hřbetu ruky

Při uchopení její ruky za malíkovou a palcovou stranu a roztažení jednotlivých kůstek od sebe, jako tah na akordeon, došlo k jakémusi loupnutí. To kolegyně zaznamenala shodně s okamžikem vzniku bolesti. Došlo k úlevě a boule zmizela. Postupně se vytrácela bolest a ruka byla zase „její“.

Toto byl velmi ojedinělý případ, který maséři také mohou řešit. Je důležité zvážit možné příčiny vzniku bolesti a omezení a samozřejmě nutná rizika při pokusu o nápravu. V tomto případě se mohlo stát to, že roztažení nepomůže. Ale uškodit by tento postup ve zdravém a mladém těle neměl. Veškeré nové postupy je ale nutné provádět za plné konzultace s klientem a se znalostí jeho stavu kostí, náchylností k úrazům a postoji k vaší práci. Dejte mu proto vždy důvěru řídit vaše hmaty, tlak a fázování vašich jednotlivých kroků.

Výhřez ploténky

Na kurzu řešíme opravdu ledacos a další obohacující zkušenost skrývalo jiné ženské tělo. Řešily jsme starý výhřez ploténky v bedrech, bolest kolem kostrče v sedě a nestejně dlouhé končetiny. To vše na jednom těle. Začalo to cca 16 let zpět, kdy příčina byla v chůzi o chodící sádře. Tenkrát měla kolegyně úraz s kotníkem, a to byl začátek všeho.

Při pohledu na celé ležící tělo, byla znát nestejná délka dolních končetin. Kolena byly ve stejné úrovni, kotníky se také potkávaly, ale paty už v jedné rovině nesouhlasily. Vypadalo to, jako by jednotlivé kůstky v kotníku byly na konkrétní noze s chodící sádrou více přiblížené. Kolegyně přitakávala, že si úraz vyrobila doskokem a proto jsem se snažila jemně povytahovat kotník a zpětně vytvářet ideální prostor mezi jednotlivými kůstkami.

Dále jsme uvolnily vzpřimovače v oblasti beder a povytahovaly páteř. Konkrétní postupy na protažení uvádím ve výukovém videu.

Obratle tak měly dostatek místa pro vyhřezlou ploténku. A ta se pak mohla vrátit tam, kam patří.

Po tomto zásahu při povytažení kotníku, se nestejná délka vyrovnala. Povolila jsem ještě svalovinu kolem kostrče a cca po 4 dnech mi kolegyně s radostí píše, jak v práci vydrží sedět o značný čas déle. Chůze je pohodlnější a po letech si užívá svoje nové tělo s radostí z nových změn.

Touto příhodou ale „zázraky“ nekončí. Vyhledávají mě klienti z různých koutů naší vlasti a není jim líto cestovat za mnou přes dvě hodiny cesty, aby jim bylo s jejich tělem adekvátně pomoženo. V tomto případě budu zmiňovat další klientku, která mě navštívila s nerovnoměrnou chůzí, bolesti v SI skloubení a s nestejně dlouhými končetinami.

SI skloubení, tedy spojení páteře a pánve je propojené skrze chrupavky a spojují je kraťoučké svaly. A pokud dochází k nerovnoměrné chůzi a častému předklonu, se stále shodnou nohou vpřed (a druhou vzad), vznikne jednostranné přetížení daných svalíků a pak omezení v intenzivním zatížení.

Nestejně dlouhé končetiny

Všechny mně dříve známé možnosti pro srovnání končetin, v tomto případě selhaly. Vždy jsem řešila delší nohu jako tu, na kterou se mám zaměřit a vidím ji jako „bolavou“. V tomto případě to ale byla ta kratší, která potřebovala pomoci. Nebylo to však v kyčli, koleni, nebo kotníku… tak jako dříve. Po delším zkoumání se ukázalo, že příčina je mnohem výše a to v bedrokyčlostehenním svalu. Ten byl natolik zkrácený, že celou ženu kroutil do tvaru měsíce a v leže byla jedna dolní končetina o značný kus kratší. Ten je potřeba pravidelnými cviky protahovat a rozvolňovat tah, který často vzniká při práci v sedě, dlouhém lehu na boku, nebo při šlapání (v autě, u šicího stroje atp.).

Když už si myslíte, že něco víte, tak to rozhodně neznamená, že máte vyhráno. Rozhodně ne jako masér.

Přešponované šlachy na prstech ruky

U svých klientů jsem řešila například vykloubené a „přetáhlé“ prsty. V těchto případech došlo k nadměrnému zatížení šlach jednotlivých prstů a pak jejich ohnutí bylo nepříjemně citlivé.

V těchto případech bylo nutné najít konkrétní šlachu, která se při mých příčných hmatech projevovala citlivě. Musela jsem jemně, dlouhodobě a v častém opakování na ně působit. Opatrně je rozkmitávat a odlepovat od svaloviny a dalších šlach.

Stav po vykloubeném ramenu

Podobně na tom byl i klient s citlivostí ramene po vykloubení. Násilný a rychlý pohyb v ramenním kloubu, který mu vytvořila rychle roztočená klika u posuvného žebříku způsobila, že se svaly silně protáhly a kloub se dostal do nepřirozené polohy.

Od té doby klient nebyl schopen paži pozvednout, volně a bez bolesti vytvářet větší pohyb a pouhé oblékání a další denní úkony byly velmi vysilující.

Přišel za mnou ve fázi, kdy svoji paži dokázal předpažit v úhlu cca 45°od těla. Už po jedné návštěvě odcházel s rozsahem při předpažení přibližně 75°a větší rozsah se nepodařilo ani na třetí návštěvu vytvořit. Ale svaly zřejmě dostaly dobrý impulz a postupně se vše doladilo. Neustálými pohyby, které muž během dne vykonával, si svaly rozcvičil a postupně si rozsah vrátil do původního nastavení. Čas a správná dopomoc bylo to, co svaly potřebovaly. Za rok, kdy za mnou přišel si už nevzpomínal, že 100% rozsah nebyl zásluhou mojí, ale jeho následné rehabilitace v práci.

Konkrétní postupy pro uvolnění svalů v rameni, vysvětluji ve výukovém videu.

Omezená chůze s bolestí zad

Velkou radost mám i ze dvou případů, kdy klienty trápilo obtížné přitažení špičky nohy. Omezení poslušnosti tohoto povelu bylo zapříčiněno výhřezem ploténky a uskřípnutí jednoho konkrétního svalu v páteři. Sval přitahující špičku vedoucí po vnitřní straně od holenní kosti byl citlivý a málo funkční. Po důkladném a pozvolném uvolnění vzpřimovačů v bedrech, jsem jemně protahovala páteř a mechanicky dopomáhala k vytvoření většího rozsahu mezi jednotlivými obratli. Nic rychlého, násilného a ukvapeného. Vždy za spolupráce klienta, jeho výdechu a uvolnění.

Uskřípnutí nervů a výhřez ploténky se totiž často děje z té příčiny, že délka dolních končetin není shodná. Jedinec při chůzi napadá na jednu stranu, opakovaně se naklání na stále stejnou stranu a prostor pro konkrétní ploténku (nejčastěji se jedná o prostor mezi L4  L5- poslední bederní obratle) se na jedné straně rozevírá a na té druhé nepříjemně přibližuje a umačkává nervy. Ploténka se tedy posune do místa, kde je více prostoru a neustálý tlak těla výše nad tímto místem vše jen zhoršuje.

Proto potřebujeme rozvolnil meziobratlový prostor a vytvořit pro danou ploténku pohodlné místo, aby nepotřebovala „utíkat“ jinam.

Z tohoto důvodu došlo k lokální úlevě v bedrech a o pár minut později jsme s klienty zjistili, že přitažení špičky na jejich „slabší“ dolní končetině byl téměř srovnatelný se zdravou nohou.

Péče o klienty s výhřezy plotének není vždy takto snadná, nebo veselá. Mnohdy se ovoce nedostavuje tak rychle a může se stát, že se nedostaví vůbec. Záleží na závažnosti, délce omezení a dalších proměnných. Nedá se předpokládat vše, proto je zapotřebí přistupovat ke klientům a jejich individualitám s respektem, pomalu, citlivě a opakovat jednotlivé, jemné a přitom účinné hmaty, při kterých je nutné konzultovat pocity s klientem a nesnažit se o záchranné operace bez jeho spolupráce.

Na své práci mám ráda to, jak mě příjemně motivuje ke vzdělávání. Tak jak jsme každý jiný vzhledově, zkušenostmi, zájmy a schopnostmi, máme i odlišné reakce těla na aktivitu, uvolnění zatuhlosti svalů a kombinaci jednotlivých citlivých míst s rychlostí k získání uvolnění.

A na základě takto pozitivních zkušeností mých klientů se pak rozrůstá povědomí o možnostech práce maséra a s tím roste naděje na pomoc. A přesně toto se snažím předávat dál, mezi kolegy. Když jsem se něco naučila já, tak jsou velké šance na to, abyste se to naučili i vy. A z toho důvodu pořádám živé kurzy a vytvářím výukové materiály.

Bolavých lidí je stále dost a čekají na zkušené ruce maséra. Na ty moje už se těžko dočkají, tak pojďte pomáhat i vy. Vaše šance se otevírají. Využijte je naplno!

Jsem masérka tělem i duší, pro tělo i duši. Pomáhám lidem vrátit jim jejich pohyb bez omezení a bolesti, aby mohli pracovat, sportovat a žít tak, jak byli zvyklí. Více o mě se dočtete zde >>

Hledáte více? Podívejte se na 

další e-booky, které jsem napsala

Manuál maséra profíka
Eva Kupilíková

eBook, který může změnit vaši masérskou praxi.

Masér v lékárničce pro celou rodinu
Eva Kupilíková

eBook, který Vám ukáže možnosti pro celou rodinu.

Moje první masérna
Eva Kupilíková

eBook, vám řekne jak si vybudovat první masérnu

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *